Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Čapí hnízdo, aneb je Andrej Babiš opravdu mučedník?

14. 08. 2017 17:07:42
Delší dobu nepíšu blogy, neboť v podstatě není o čem. Je spousta zdatnějších rétorů než já a s jejich názory většinou souzním. Ale na toto téma bych rád přispěl svou trochou do mlýna.

Médii od minulého týdne rezonuje kauza, která ne zrovna nenápadně vzešla několik týdnů před parlamentními volbami. Majitel hnutí ANO a jedné z největších firem v tuzemsku, bývalý vicepremiér a ministr financí v jedné osobě čelí podezření z dotačního podvodu. Asi není člověka, který by tuto aféru nezaznamenal.

S přihlédnutím ke stavu české politiky, kterou námi nepřímo volení vrcholoví, musím bohužel napsat v uvozovkách "politici", vedou stále níže a níže, si člověk jako já říká, že se opravdu nedivím dnešní mládeži, že nemá žádné vzory, snad možná popové a rockové hvězdy. V médiích se objevují hlavně před volbami vykonstruovaná obvinění, Kubice to koneckonců dotáhl na ministra vnitra, a já si říkám, kam až to může zajít.

Tentokrát se ovšem se vstupem Andreje Babiše do vrcholové politiky objevil dosud nevídaný fenomén. Bohatý majitel jednoho z největších holdingů v tuzemsku, který o sobě prohlašuje, že nejde do politiky pro peníze a svůj ministerský plat posílá potřebným, volí před volbami ostrá hesla, kdy říká, že nejsou jako politici, oni makají, nebo že odstraní překážky pro podnikatele, což v kontextu zavedení kontrolního hlášení o DPH a EET působí dost komicky, a hlavně prohlašuje, že zatočí s podvody a korupcí, způsobil na naší politické scéně docela velký vítr a ve volbách do parlamentu v roce 2013 nepochybně uspěl.

Jenže každá mince má dvě strany. Musel by se chovat jinak, než ti tzv. zloději, na které ve svých prohlášeních útočí. A to se bohužel nestalo. Naopak, na veřejnost se dostala kauza Čapí hnízdo a podezření ze spáchání účelového dotačního podvodu, o co se jedná, nemusím znovu psát.

Vyskytují se samozřejmě hlasy, které říkají, že proti údajným podvodům, kauza OKD a další, je 50 mega dotace na Čapí hnízdo celkem směšná částka, a poukazují na "ty" skutečné zlodějiny, které zatím zůstávají nepotrestány, v tom mají samozřejmě pravdu, ale na co chci poukázat?

Na fakt, že podle mého soudu si policie, ať je žádost o vydání ke trestnímu stíhání pánů Babiše a Faltýnka načasována, či ne, to mi opravdu nepřísluší soudit, to závažné podezření nevycucala z prstu a musí mít ke svému kroku zatraceně pádný důvod, protože pokud by ho neměla a pan Babiš by se opravdu stal premiérem, měla by spousta lidí u policie a potažmo na ministerstvu vnitra vážný problém. Nebudeme si nalhávat, že politika do mocenských složek neproniká, nežijeme na Marsu. A na fakt, že v politice by neměla platit presumpce neviny. Mám za to, že ve vyspělých společnostech tomu tak je a to, že u nás si s morálkou politici napříč politickým spektrem vytírají zadnici a například si účelově mění stanovy vlastních hnutí, aby se v politice prostě zuby nehty udrželi, je v konečné fázi chyba náš, voličů. Pořád věříme tomu, že ten, kdo říká, že bude jiný, než ti ONI, nelže. Lže. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní oči a uši za své krátké působení v politice, kdy jsem ztratil zbytek iluzí o tom, že o prachy jde až v té úplně první řadě. V případě AB rovněž o uchopení moci a nemůže se mi nevybavit památná věta Bolka Polívky jako Buhúša Stejskala na závěr filmu Dědictví: Aneb kurvahošiguttentag: Tak... A teď si vás kúpim všecky!

Jsem zastáncem toho, že by jakýkoli politik, nejen poslanec parlamentu, který je podezřelý z tak závažného trestného činu a orgány činné v trestním řízení požádají sněmovnu či jiný orgán o jeho vydání k trestnímu stíhání, měl na dobu, než své jméno očistí, z politiky odejít a hájit své dobré jméno před soudem nebo navrhovat důkazy při vyšetřování.

Ona nám totiž hrozí mezinárodní ostuda, protože náš pan prezident se nechal ústy svého mluvčího Ovčáčka na sociálních sítích slyšet, že pokud pan Babiš vyhraje říjnové volby, jmenuje ho premiérem. To bude panečku NĚCO! Trestně stíhaný premiér, to je minimálně evropský unikát!

Anebo je to úplně jinak a Andrej Babiš zvolil tuto taktiku záměrně. Zmíněná kauza mu může paradoxně zvýšit voličskou základnu a on bude moci po volbách tuto zemi převzít do svých rukou. Ostatně uvidíme, prohlášení, kde obvinění z dotačního podvodu přirovnává ke komunistickým honům na čarodějnice v padesátých letech minulého století na sebe nedala dlouho čekat a role mučedníka mu vyloženě sedí. Nový parlament samozřejmě bude opět hlasovat o vydání AB k trestnímu stíhání a jak to asi dopadne s převahou poslanců za ANO, si umí snad představit každý

Nezastírám, že už po tom, co nám naše politické panoptikum za poslední tři desetiletí nabídlo, očekávám naprosto cokoli. Jen přemýšlím, do které ze zemí se dá reálně emigrovat....

Autor: Vlastislav Slíž | pondělí 14.8.2017 17:07 | karma článku: 38.05 | přečteno: 3435x


Další články blogera

Vlastislav Slíž

Allahu akbar! Ehm.... Dobré ráno, Evropo.

Jak je to dlouho, co jsme si v médiích mohli přečíst o útoku islamistického magora na francouzské vojáky? Týden? A držte si klobouky, jedeme dál! Tedy my ne, ale dodávka, osobák, náklaďák.

18.8.2017 v 9:55 | Karma článku: 43.39 | Přečteno: 2850 | Diskuse

Vlastislav Slíž

Miloš Dodo Doležal - Ohněm (2016)

Málokdy se stává, že bych psal recenze na hudební alba, ale v současné době poslouchám jedno tuzemské, kterému stojí za to udělat trochu reklamu, i když to rozhodně nepotřebuje.

4.2.2017 v 10:34 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 821 | Diskuse

Vlastislav Slíž

Hrad versus "několik brad"

Malé zamyšlení nad dnešním svátkem a vším, co se odehrává v naší vlasti za několik posledních let. Nemíním se nějak blíže zaobírat medailí pro pana Bradyho, kterého jsem, a věřím, že většina z vás také, nedávno neznal.

28.10.2016 v 13:30 | Karma článku: 22.52 | Přečteno: 668 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Policejní provokace s tzv. teroristy skončila fiaskem

Státní zástupce se proti osvobozujícímu rozsudku neodvolal, a tak definitivně skončila úplným fiaskem snaha policie „vyrobit“ s pomocí agentů aspoň jednu tzv. teroristickou skupinu a vyrovnat se tak vyspělým západním demokraciím.

18.9.2018 v 19:31 | Karma článku: 19.38 | Přečteno: 722 | Diskuse

Karol Wild

50 syrských dětí nepřijímat

Jsem si vědom toho, že se zde vyjadřuji velice tvrdě, ale mám pro to své důvody. Jak již bylo konstatováno, jde o děti ve věku kolem 15ti let. Ale i kdyby byly mladší, vzpomínám si na jeden případ z nedávné minulosti.

18.9.2018 v 17:39 | Karma článku: 38.46 | Přečteno: 1244 | Diskuse

Jan Ziegler

Sýrie sestřelila ruské letadlo, a může za to Izrael

Tak to by snad nevymyslel ani Jára Cimrman. Rusko obvinilo Izrael, že může za sestřelení jeho průzkumného letadla IL – 20. Skutečným viníkem je však Sýrie, která dlouhodobě ohrožuje Židovský stát.

18.9.2018 v 17:36 | Karma článku: 29.10 | Přečteno: 839 | Diskuse

Dušan Póč

Na zteč! Zaveleli lidovci s babišovci

Na zteč zatroubil ve Vsetíně tři týdny před senátorskými a komunálními volbami lidovecký mistr tahů Jiří Čunek. Pasoval se tak do role protřelého šachisty se snahou ovládnout Vsetín. A přizval si k tomu své věrné přisluhovače.

18.9.2018 v 15:35 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 336 | Diskuse

Jan Tichý

Kde a jak jsou kvantifikovány aktuální evropské hodnoty?

Pokud bude společnost skutečně a efektivně usilovat o měřitelné hodnoty, dodržování hůře vyčíslitelných hodnot uvedených v úvodu tohoto článku nebude nutné vynucovat politickou silou.

18.9.2018 v 15:34 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 278 |
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1456

Ajťák, muzikant, hnidopich, člověk, kterého zajímá, v jaké společnosti žije a v jaké budou žit a vyrůstat jeho děti. I přes všechen marasmus dnešních dnů stále věřící, že může být lépe než je.

Seznam rubrik

více
Najdete na iDNES.cz